2015

III Festiwal Otwarte Mieszkania: Tożsamość dzielnic. Ludzie i miejsca

W tym roku pokażemy Warszawę nieznaną – wyjedziemy poza Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Żoliborz aby zrozumieć, że stolica to 18 dzielnic, w których toczy się życie miejskie, rodzinne i kulturalne. Zaprosimy do kilkunastu prywatnych przestrzeni, wśród których znajdą się historyzujące i modernistyczne domy, mieszkania w osiedlach powojennych, a także „miejskie legendy”, istniejące w przestrzeni miejskiej w sposób wirtualny, ale będące nieodłącznym elementem tożsamości danej dzielnicy.

Wraz z Uczestnikami i Mieszkańcami przyjrzymy się Warszawie jako miastu policentrycznemu. Czy poszczególne dzielnice są już samowystarczalne, czy życie mieszkańców nadal skupia się w centrum miasta. Czy można ominąć centrum i żyć w spokojnym rytmie dzielnic peryferyjnych?

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy o historii Warszawy i pokazanie wartości jej materialnego i niematerialnego dziedzictwa, ukrytego w przestrzeni prywatnej. Na Festiwal zaprasza organizator -warszawski Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Zwiedzanie kolejnych dzielnic odbędzie się w dniach 19-20 oraz 26-27 września 2015 r., w ramach FOM odbędą się także wykłady towarzyszące w Domu Braci Jabłkowskich.

Zobaczcie naszą galerię z 3 edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania