2016

IV Festiwal Otwarte Mieszkania: Warszawa Filmowa

Tematem tegorocznej, rozpoczynającej się pierwszych tygodniach kwietnia, czwartej edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania jest Warszawa Filmowa. Chcąc pokazać miasto przez pryzmat jego związków z kinematografią, zaprezentujemy obiekty i przestrzenie związane z życiem i twórczością wybitnych postaci związanych z tą dziedziną. Jak co roku głównym punktem Festiwalu będzie zwiedzanie przestrzeni prywatnych.

Zwiedzanie festiwalowych mieszkań odbędzie się w dwa weekendy: 9-10 oraz 23-24 kwietnia.

Ponadto zaplanowane są projekcje filmów, w których uwieczniono stołeczną architekturę oraz liczne spacery i prelekcje związane z tematyką Warszawy w kinematografii.

Zobaczcie galerię zdjęć z 4 edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania

Poniżej możecie zobaczyć plan 4 edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania

Festiwal Otwarte Mieszkania 2016 – Warszawa Filmowa

Tematem tegorocznej, rozpoczynającej się pierwszych tygodniach kwietnia, czwartej edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania jest Warszawa Filmowa. Chcąc pokazać miasto przez pryzmat jego związków z kinematografią, zaprezentujemy obiekty i przestrzenie związane z życiem i twórczością wybitnych postaci związanych z tą dziedziną. Jak co roku głównym punktem Festiwalu będzie zwiedzanie przestrzeni prywatnych.

Zwiedzanie festiwalowych mieszkań odbyło się w dwa weekendy: 9-10 oraz 23-24 kwietnia.

Ponadto zaplanowane są projekcje filmów, w których uwieczniono stołeczną architekturę oraz liczne spacery i prelekcje związane z tematyką Warszawy w kinematografii.

 Dokładny plan Festiwalu

Zakończenie festiwalu 25.09

W najbliższą niedzielę (25.09) o godz. 16.00 organizujemy grę miejską na zakończenie Festiwalu Otwarte Mieszkania. Punkt startowy Jazdów 3/6 (Muzeum OdBudowy). Chcielibyśmy poprzez zabawę zaprezentować miejsca związane z Festiwalem Otwarte Mieszkania. Na zwycięzców czekają nagrody:) Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia.

ZWIEDZANIE 9.04

10:00 – oficjalne otwarcie na dziedzińcu Smolnej 36

10:30-15 –  Śródmieście, zwiedzanie pracowni Kate Bentall, ul. Smolna 36, sceneria m.in. do filmu „Polowanie na muchy” – REJESTRACJA (rusza o 21.00)

12-15 – Wola, al. Jana Pawła II 36, pracownia Janusza Stannego – REJESTRACJA (rusza o 21.15)

13-17 – Żoliborz, al. Wojska Polskiego 12, mieszkanie Krzysztofa Komedy – REJESTRACJA (rusza o 21.05)

15-18:30 – Śródmieście, ul. Mokotowska 12, dawne Atelier Wytwórni Filmowej Sfinks Aleksandra Hertza

ZWIEDZANIE 10.04

11-14 – Bemowo, ul. Konarskiego 79/13, akademik, Os. Przyjaźń + spacery

11-16 – Śródmieście, al. Niepodległości 210, oddział Muzeum Literatury, mieszkanie scenarzysty Andrzeja Struga

12-15:30 – Praga Południe(Saska Kępa), ul. Francuska 4, brak wejścia do budynku, opowieść świadka nagrywania filmu z Eugeniuszem Bodo

12:30-16 – Praga Południe(Saska Kępa), ul. Nobla 23a, dawna pracownia prof. Adama Romana, miejsce nagrywania scen z “Człowieka z marmuru”

19 Kwietnia – Warszawa Filmowa X Klubokawiarnia Towarzyska

Zapraszamy na pierwszy pokaz filmowy z naszego cyklu filmów związanych z Warszawą. Jako pierwszy pokażemy Państwu film z 1934 roku „Czarna perła” w reżyserii Michała Waszyńskiego, w którym główną rolę gra jeden z bohaterów tegorocznej edycji festiwalu, Eugeniusz Bodo. Film kręcony był między innymi na Saskiej Kępie. Z naocznym świadkiem kręcenia słynnej sceny, podczas której Bodo wyskakuje z samochodu, panem Janem Kossakowskim, można było porozmawiać w zeszłą niedzielę podczas Festiwalu.
Więcej informacji na naszym Facebooku: LINK

21 Kwietnia – Plakat Filmowy – wykład dr Katarzyna Stanny

Zapraszamy na wykład dr Katarzyny Stanny „Warszawska Szkoła Plakatu w kontekście plakatu filmowego”w ramach IV edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania.
Więcej informacji na naszym Facebooku: LINK

23 Kwietnia – Spacer śladami bohaterów filmów Barei

W swoich filmach wykorzystał niezwykły dar obserwacji rzeczywistości i to rzeczywistości absurdalnej. Twórczości Barei nikt nie docenił za życia za to dziś postrzegany jest jako jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów. Stworzył obrazy które dziś uchodzą za kultowe.
To dzięki niemu wiemy że istnieje prawda czasu i prawda ekranu.
Więcej informacji na naszym Facebooku: LINK

Szanowni Państwo, przedstawiamy z opóźnieniem program na najbliższy weekend zwiedzania. Jedynie na zwiedzanie mieszkania Krzysztofa Komedy będą obowiązywały zapisy, które pojawią się na naszej stronie internetowej (21.04.2016) o godz. 21.00. Na pozostałe lokalizacje, spacery, wykłady oraz pokazy filmowe nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy.13062806_1086357728102248_1145897804_o

Jeśli jesteście zainteresowanie mieszkaniem Krzysztofa Komedy zapraszamy do rejestracji TUTAJ: LINK

27 Kwietnia – Warszawa międzywojenna w filmie

Wykład Grzegorza Pieńkowskiego dotyczący obrazu Warszawy, uchwyconego w filmie w okresie międzywojennym.

Grzegorz Pieńkowski – filmoznawca, popularyzator wiedzy o filmie, wykładowca Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Organizator i wykładowca kursów i seminariów filmowych na terenie Polski. Współautor „Leksykonu polskich filmów fabularnych” (wydawnictwo „Wiedza i Życie”). Prelegent, tłumacz synchroniczny i lektor filmowy. Wieloletni działacz ruchu Dyskusyjnych Klubów Filmowych, obecnie przewodniczący Polskiej Federacji DKF. Od początku związany z Letnią Akademią Filmową w Zwierzyńcu.
Więcej informacji na naszym Facebooku: LINK

Warszawa Filmowa X Znajomi Znajomych

Już w przyszły poniedziałek (9.05) zapraszamy na kolejny film z cyklu Warszawa Filmowa w ramach Festiwalu Otwarte Mieszkania. Tym razem wyświetlimy film “Gangsterzy i Filantropi”. Tę satyryczną komedię, na którą składają się dwie, połączone fabułą nowelki: sensacyjna “Profesor” i obyczajowa “Alkoholomierz”, napisał i wyreżyserował Jerzy Hoffman we współpracy z Edwardem Skórzewskim. Panowie znani wcześniej z filmów dokumentalnych przedstawili tym razem komedię bezpretensjonalną, zachwycającą subtelnym humorem, i znakomitą grą aktorską (Gustaw Holoubek wcielający się w tytułową rolę nieprzeciętnie inteligentnego złodzieja w pierwszej noweli). Zobaczcie nasze wydarzenie na FB!

Warszawa Filmowa X Chłodna 25 [18 MAJ]

Już w tę środę (18.05) zapraszamy na wspólne oglądanie filmu „Dziewczęta z Nowolipek” z cyklu „Warszawa Filmowa”.
Pokaz organizowany w ramach Festiwal Otwarte Mieszkania, jedna z inicjatyw Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie, wstęp wolny. Zobaczcie nasze wydarzenie na Facebooku!

Fonoteka FN

Źródło: Fonoteka FN

Spacer „Praga filmowa” i zwiedzanie Brzeskiej 18 [22 MAJ]

Serdecznie zapraszamy na spacer po Pradze fimowej oraz zwiedzanie kamienicy na Brzeskiej 18. Jest to ostatnia szansa na zobaczenie budynku od wewnątrz przed remontem, który rozpocznie się w czerwcu tego roku.
Spacer rusza sprzed Teatru Powszechnego o godz. 11.30 potrwa do godz. 13.00 i zakończy się pod Brzeską 18 – ZOBACZCIE NASZE WYDARZENIE NA FB

‚Polowanie na muchy’ A. Wajdy, w Pracowni przy Smolnej 36 [23 MAJ]

Szanowni Państwo, z racji ograniczonej przestrzeni, jutro (poniedziałek, 23.05) o godz. 19 wystartuje rezerwacja potwierdzająca chęć wzięcia udziału w pokazie filmu ‚Polowanie na muchy’ A. Wajdy, w Pracowni przy Smolnej 36
REJSTRACJA

Warszawa Filmowa X Pracownia Smolna 36 [24 MAJ]

Już w najbliższy wtorek, 24 maja, o godz. 20.40, zapraszamy serdecznie na kolejny film z cyklu Warszawa Filmowa w ramach Festiwalu Otwarte Mieszkania. Tym razem wyświetlimy film ‚POLOWANIE NA MUCHY’ Andrzeja Wajdy, w nastrojowej scenerii wnętrza Pracowni przy ul. Smolnej 36 (zdjęcia były tu kręcone przez trzy dni, zimą 1968 roku).

Ilość miejsc, z racji możliwości przestrzeni, jest ograniczona – obowiązywać będzie rejestracja, szczegóły wkrótce!