O festiwalu

Festiwal Otwarte Mieszkania – organizowana przez warszawski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami impreza o charakterze kulturalnym, w ramach której dla zwiedzających udostępniane są wnętrza wybranych mieszkań.

Korzenie festiwalu sięgają 2012 roku, gdy we wrześniu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowano imprezę pt. Mieszkania XX wieku. Udostępniono wówczas wnętrza 16 obiektów powstałych w różnych okresach i stylach charakterystycznych dla XX wieku. Wydarzenie zorganizowano w partnerstwie z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki (obecnie MIK) oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Festiwal Otwarte Mieszkania jest kontynuacją tego wydarzenia.

I edycja festiwalu odbyła się w 2013 pod hasłem Mieszkania Sztuki. W czasie trwania imprezy możliwe było m.in. zwiedzanie kilkunastu historycznych pracowni artystów plastyków. Wydarzenie zostało uzyskało nagrodę S3KTOR 2013 w kategorii „kultura i sztuka”.

W II edycji 2014 Mieszkania i domy architektów w ciągu 4 dni kwietnia zwiedzano kilkanaście mieszkań i domów prywatnych będących własnością architektów m.in. Bohdana Pniewskiego, Bohdana Lacherta, domy Kolonii Profesorskiej, Klaudiusza Przedmojskiego, Stanisława Barylskiego, Stefana Siennickiego. Domy te pochodzą z różnych okresów historycznych i stylów architektonicznych i posiadają zróżnicowane wyposażenia wnętrz.

W III edycji trwającej od maja do września 2015 wycieczki po mieszkaniach i domach dzielnicy Bemowo, Wierzbno (jedno z pierwszych tużpowojennych osiedli będących przykładem eksperymentów urbanistyki modernistycznej) oraz Targówek (Cmentarz Żydowski, Rondo Żaba) prowadzili znani przewodnicy i historycy warszawscy Wiktor Uhlig, Grzegorz Mika i Martyna Górska.